Aktualności
Ministranci i lektorzy u św. Wojciecha
10 czerwca 2013 r.
Udostępnij na Facebooku
Udostępnij na Google+
Udostępnij na Twitterze
Parafia Kościoła Rzymsko Katolickiego pw. śś. Piotra i Pawła w Kruszwicy - Ministranci i lektorzy u św. Wojciecha

Blisko 4 tysiące ministrantów i lektorów z całej Polski modliło się 8 czerwca u grobu św. Wojciecha w Gnieźnie. W czasie pielgrzymki młodzi ludzie odnowili chrzcielne przyrzeczenia i umacniali wiarę podążając drogą sakramentów świętych. Wysłali również przesłanie do papieża Franciszka, w którym zadeklarowali wierność Bogu, Kościołowi i Ewangelii.

V Ogólnopolska Pielgrzymka Ministrantów i Lektorów do grobu św. Wojciecha rozpoczęła się Mszą św. sprawowaną pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Wętkowskiego na Placu św. Wojciecha u podnóża katedry. We wspólnej modlitwie uczestniczyli także: bp Adam Bałabuch - delegat KEP ds. Duszpasterstwa Ministrantów, bp senior Bogdan Wojtuś, a także duszpasterze i opiekunowie ministrantów. W czasie wspólnej modlitwy uczestnikom pielgrzymki towarzyszyły relikwie patrona Polski św. Wojciecha.

W specjalnym liście odczytanym przez ks. Jakuba Dębca na początku Eucharystii Prymas Polski abp Józef Kowalczyk podziękował młodym ludziom za ich świadectwo wiary i pielgrzymi trud.„To pięknie, że dziś, tutaj w Gnieźnie, u podnóża katedry, w której ze czcią przechowujemy relikwie św. Wojciecha – wielkiego ministranta w służbie Eucharystii i Słowa Bożego w naszej Ojczyźnie, chcecie zaświadczyć, że jesteście gotowi wziąć odpowiedzialność za całe patrymonium Waszych rodziców, przodków i ponad tysiącletniej historii Polski, która została zbudowana na wartościach chrześcijańskich” – napisał Prymas.

Do dziedzictwa tego nawiązał także w homilii bp Wętkowski. Wskazując na rolę Gniezna w dziejach naszej Ojczyzny podkreślił, że właśnie tutaj, w miejscu, w którym zaczęła się Polska i Kościół w Polsce, bije źródło, z którego można czerpać siły do codziennej służby. Przypomniał również młodym ludziom, że niebawem na nich spocznie odpowiedzialność za Kościół i naszą Ojczyznę. Nie da się jej udźwignąć bez pamięci i poszanowania własnych korzeni. Gnieźnieński biskup pomocniczy prosił również młodych ludzi, aby na wzór św. Wojciecha byli odważnymi świadkami Chrystusa i z dumą wyznawali swoją wiarę. „Być świadkiem Chrystusa to sprawować się w sposób godny Ewangelii na każdym etapie życia. A sprawować się w sposób godny Ewangelii to trwać mocno w jednym duchu. Potrzebujemy dziś tej jedności we wspólnocie Kościoła, w naszych parafiach, wśród ministrantów i lektorów. To także być jednego serca, a więc chcieć dobra drugiego człowieka. To jest świadectwo ucznia Chrystusa. I wreszcie nie dać się zastraszyć przeciwnikom. Wszyscy jesteśmy wystawieni na działanie szatana, który krąży jak lew ryczący. I wszyscy stajemy wobec niego umocnieni łaską sakramentalną, modlitwą i Słowem Bożym. To jest nasza siła i moc. Życzę wam tego i proszę was, bądźcie dumni z tego, że jesteście ludźmi wierzącymi. Bądźcie dumni z tego, że jesteście sługami Chrystusa i idźcie za nim przez całe wasze życie” – mówił bp Wętkowski.

W czasie pobytu w Gnieźnie ministranci i lektorzy umacniali swoją wiarę podążając bogatą w symbole drogą sakramentów świętych. Ich kolejne stacje znajdowały się w siedmiu gnieźnieńskich kościołach. W katedrze (chrzest) wyznali wiarę czyniąc znak krzyża wodą z Jeziora Lednickiego. U św. Jerzego (kapłaństwo) zadeklarowali modlitwę za wylosowanego kapłana z archidiecezji gnieźnieńskiej. W zabytkowej farze (małżeństwo) modlili się za swoje rodziny. U franciszkanów (sakrament pokuty) na ich głowy posypał się popiół, a u św. Jana (sakrament namaszczenia chorych) otrzymali małe woreczki z solą – symbol zdrowia fizycznego i duchowego, które po powrocie do domu podarują chorym i starszym bliskim. Ostatnie dwie stacje znajdowały się przy pomniku św. Wojciecha i w pobliskim kościele garnizonowym (bierzmowanie i Eucharystia). Pod pomnikiem ministranci złożyli przywiezione przez siebie drewniane krzyżyki - znak gotowości mężnego wyznawania wiary, które przekazane zostaną później do sanktuarium Krzyża Świętego w Słupcy, a w świątyni trwali na modlitwie przed Najświętszym Sakramentem.

Ważnym punktem pielgrzymki była także procesja z relikwiami św. Wojciecha, w której ministranci i lektorzy, w strojach liturgicznych, z transparentami i flagami, przeszli ulicami Gniezna ponownie na Plac św. Wojciecha, gdzie uczestniczyli w nieszporach ku czci biskupa męczennika. Uczestnicy pielgrzymki wysłali również do papieża Franciszka przesłanie, w którym ministranci i lektorzy zadeklarowali wierność Bogu, Kościołowi i Ewangelii.

Obok głównych punktów pielgrzymki młodzi ludzie mieli także okazję poznać bliżej historię Gniezna. Umożliwiały to m.in. ekspozycje w Muzeum Początków Państwa Polskiego i Muzeum Archidiecezjalnym. Specjalnie dla nich zorganizowano również pokaz dawnych wozów bojowych, krótką rekonstrukcję walk Powstania Wielkopolskiego oraz występ Orkiestry Dętej OSP ze Słupcy z musztrą paradną. Pielgrzymkę zakończył koncert zespołu „Siewcy Lednicy”. W czasie liturgii śpiewał Chór Prymasowski.
bgk KAI
za: www.archidiecezja.pl

 

 

Przesłanie uczestników V Ogólnopolskiej Pielgrzymki Ministrantów i Lektorów do grobu św. Wojciecha skierowane do papieża Franciszka

 

 


Polscy ministranci, lektorzy, ceremoniarze oraz ich opiekunowie, pielgrzymujący w Roku Wiary do Gniezna, do grobu św. Wojciecha, zwracają się do Ciebie, Ojcze Święty ze słowem miłości i wierności.

To tu książę Mieszko I przyjął chrzest, włączając nasz kraj w krąg chrześcijańskiej kultury. Z Gniezna św. Wojciech wyruszył w misyjną drogę do Prusów i tu, po męczeńskiej śmierci, spoczęło jego ciało. Tutaj koronowany został pierwszy król Polski. Tutaj utworzona została pierwsza polska metropolia kościelna i tu rodziły się zręby polskiej państwowości.

W Roku Wiary pielgrzymujemy do Gniezna, bo tu są nasze korzenie. Za księciem Mieszkiem, za świętym Wojciechem i za królem Bolesławem powtarzamy wyznanie wiary w Boga Ojca, i Syna, i Ducha Świętego, który jest pośród nas i działa w sakramentalnych znakach.

W miejscu, gdzie nasi ojcowie przyjmowali chrzest, przyrzekamy pozostać wiernymi ich dziedzictwu oraz przekazywać je następnym pokoleniom.

Od grobu Patrona Polski ślemy dziś Tobie, Ojcze Święty, nasze przyrzeczenie wierności Bogu, Kościołowi i Ewangelii. Przyjmij je od nas i za wstawiennictwem św. Wojciecha, naszego patrona, proś Boga za nami. Niech napełni nas wielką wiarą, piękną nadzieją i gorącą miłością, byśmy mogli żyć i umierać w wierze naszych Ojców, posłuszni Bogu i Kościołowi.

 

Pozostałe aktualności
Wybierz rok
liczba pozycji: 59
6 listopada 2013 r.
Podsumowanie konkursu „Objawienia Matki Bożej w Fatimie”
6 listopada 2013 r.
Pierwsza Kruszwicka Noc Świętych
6 listopada 2013 r.
Pierwsza Piesza Kruszwicka Pielgrzymka do Krzyża przy drodze na Szarlej
19 października 2013 r.
Piesza Pielgrzymka do Markowic
19 października 2013 r.
Piesza Pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Pieraniu
1 października 2013 r.
Diecezjalny Dzień Młodych
22 września 2013 r.
Parafialny Dzień Młodych
7 sierpnia 2013 r.
POWRÓT KRUSZWICKIEJ PIELGRZYMKI
2 sierpnia 2013 r.
GRUPA KRUSZWICKA WYRUSZA NA PIELGRZYMKOWY SZLAK
2 lipca 2013 r.
POWITANIE NOWEGO Ks. WIKARIUSZA
Pozostałe aktualności
Wybierz rok
liczba pozycji: 59
6 listopada 2013 r.
Podsumowanie konkursu „Objawienia Matki Bożej w Fatimie”
6 listopada 2013 r.
Pierwsza Kruszwicka Noc Świętych
6 listopada 2013 r.
Pierwsza Piesza Kruszwicka Pielgrzymka do Krzyża przy drodze na Szarlej
19 października 2013 r.
Piesza Pielgrzymka do Markowic
19 października 2013 r.
Piesza Pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Pieraniu
1 października 2013 r.
Diecezjalny Dzień Młodych
22 września 2013 r.
Parafialny Dzień Młodych
7 sierpnia 2013 r.
POWRÓT KRUSZWICKIEJ PIELGRZYMKI
2 sierpnia 2013 r.
GRUPA KRUSZWICKA WYRUSZA NA PIELGRZYMKOWY SZLAK
2 lipca 2013 r.
POWITANIE NOWEGO Ks. WIKARIUSZA
2011 - 2017 - 2024 © Kolegiata Kruszwica
Korzystanie z tej witryny oznacza akceptację Warunków Prywatności i Polityki Cookies
Projekt i wykonanie strony em-studio.pl